SuperKart Drivers Series Round 3 - Hampton Downs

8th May 2016

 

Race 1 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest  Lap Total Time Laps Placings Points
International            
Tony Gestro 46 1:07.114 7:58.952 7 1st 30
Warwick Dunn 67 1:10.735 8:32.014 7 2nd 20
Les Campbell 58 1:24.893 8:33.178 5 3rd 15
Martijn Weiss 8 1:15.850 8:40.710 5 4th 14
Alex Geary 37 1:22.823 8:57.448 5 5th 13
Andrew Hall 88       DNS 0
International D2            
Wayne Sproston 60 1:43.146 1:43.146 1 DNF 30
National 250cc            
Chris Simmonds 39 1:10.040 8:25.261 7 1st 30
Michael Simmonds 4 1:10.273 7:14.343 6 DNF 20
National 125cc            
Ryan Grant 63 1:09.294 8:17.247 7 1st 30
Cameron Dance 6 1:09.464 8:18.501 7 2nd 20
Richard Moore 20 1:10.034 8:19.159 7 3rd 15
Daryl Currie 47 1:10.038 8:20.109 7 4th 14
Nick Isaac 22 1:10.615 8:21.056 7 5th 13
Dan Isaac 30 1:10.844 8:25.277 7 6th 12
Darren Maguire 75 1:10.896 8:29.214 7 7th 11
Mathew Barton 24 1:11.142 8:30.976 7 8th 10
Andrew Hunt 42 1:11.575 8:31.725 7 9th 9
Matt Hansen 38 1:12.893 8:40.471 7 10th 8
David Cox 66 1:12.746 8:44.913 7 11th 7
Ricky Lang 41 1:13.863 8:46.598 7 12th 6
Lawrence Wright 69 1:13.229 8:49.364 7 13th 5
Shaun King 59 1:22.114 8:30.030 6 14th 4
Rotax DD2            
Brent Murgatroyd 14 1:14.411 8:54.032 7 1st 30
Chris Jensen 25 1:14.652 8:54.071 7 2nd 20
Kevin Geard 15 1:15.273 8:54.089 7 3rd 15
Derek Tunnicliffe 82 1:19.940 8:09.372 6 4th 14
James Blair 91 1:19.938 8:10.981 6 5th 13
Tim Wakefield 49 1:23.540 4:23.775 3 DNF 12
Glenn Dudding 54       DNS 0
Rotax Max Heavy            
Caleb Hartley 94 1:17.000 8:22.631 6 1st 30
Teddy Bassick 96 1:18.265 8:26.866 6 2nd 20
Johnny Bassick 97 1:17.485 8:30.238 6 3rd 15
Mark Ongley 27 1:18.767 8:31.615 6 4th 14
Craig Goffin 64 1:17.979 8:32.649 6 5th 13
Peter Cottam 9 1:19.664 8:47.101 6 6th 12
Terry Sage 56 1:21.990 8:51.829 6 7th 11
Brent Gordon 19 1:19.146 8:59.607 6 8th 10
Rotax Max Light            
Logan Boyde 3 1:14.990 8:05.475 6 1st 30
Tony Kinsman 81 1:15.648 8:08.181 6 2nd 20
Brendon White 45 1:16.287 8:14.167 6 3rd 15
Jason Butterworth 93 1:16.936 8:22.035 6 4th 14
Sharn Connor 71 1:18.240 8:23.774 6 5th 13
John Crossman 84 1:17.861 8:25.909 6 6th 12
Matt Wallace 76 1:17.728 8:26.306 6 7th 11
Lee Sefton 28 1:17.056 8:32.844 6 8th 10
Carly Tollenaar 40 1:17.564 8:34.115 6 9th 9
Ron Alexander 74 1:20.517 8:41.659 6 10th 8
Todd Jolly 13 1:16.511 8:14.236 Excluded Event -40

 

Race 2 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest  Lap Total Time Laps Placings Points
International            
Tony Gestro 46 1:05.551 7:49.264 7 1st 30
Alex Geary 37 1:05.258 7:57.320 7 2nd 20
Warwick Dunn 67 1:10.419 8:28.445 7 3rd 15
Les Campbell 58 1:23.173 8:39.417 6 4th 14
Martijn Weiss 8 1:17.096 5:21.737 4 DNF 13
Andrew Hall 88       DNS 0
International D2            
Wayne Sproston 60 1:11.182 6:16.963 5 DNF 30
National 250cc            
Chris Simmonds 39 1:09.456 8:16.853 7 1st 30
Michael Simmonds 4 1:10.098 4:51.423 4 DNF 20
National 125cc            
Cameron Dance 6 1:09.529 8:19.184 7 1st 30
Ryan Grant 63 1:09.558 8:19.783 7 2nd 20
Daryl Currie 47 1:10.224 8:21.050 7 3rd 15
Nick Isaac 22 1:10.224 8:21.073 7 4th 14
Richard Moore 20 1:09.961 8:21.125 7 5th 13
Dan Isaac 30 1:10.936 8:26.049 7 6th 12
Darren Maguire 75 1:10.962 8:27.508 7 7th 11
Mathew Barton 24 1:11.108 8:28.003 7 8th 10
Andrew Hunt 42 1:12.076 8:34.253 7 9th 9
Matt Hansen 38 1:12.152 8:37.718 7 10th 8
David Cox 66 1:11.871 8:40.050 7 11th 7
Ricky Lang 41 1:14.279 8:49.437 7 12th 6
Lawrence Wright 69 1:12.985 8:49.614 7 13th 5
Shaun King 59 1:21.004 8:18.070 6 14th 4
Rotax DD2            
Brent Murgatroyd 14 1:14.056 8:49.313 7 1st 30
Kevin Geard 15 1:13.556 8:49.388 7 2nd 20
Chris Jensen 25 1:15.028 8:56.118 7 3rd 15
Tim Wakefield 49 1:17.439 7:55.389 6 4th 14
Derek Tunnicliffe 82 1:19.397 8:09.341 6 5th 13
James Blair 91 1:20.171 8:12.614 6 6th 12
Glenn Dudding 54       DNS 0
Rotax Max Heavy            
Caleb Hartley 94 1:16.857 8:19.819 6 1st 30
Teddy Bassick 96 1:17.641 8:21.943 6 2nd 20
Johnny Bassick 97 1:17.370 8:24.155 6 3rd 15
Mark Ongley 27 1:17.774 8:24.273 6 4th 14
Brent Gordon 19 1:18.212 8:25.795 6 5th 13
Peter Cottam 9 1:21.486 8:51.389 6 6th 12
Terry Sage 56 1:21.750 8:57.305 6 7th 11
Craig Goffin 64       DNS 0
Rotax Max Light            
Logan Boyde 3 1:15.143 8:04.741 6 1st 30
Tony Kinsman 81 1:15.429 8:06.618 6 2nd 20
Brendon White 45 1:17.096 8:17.252 6 3rd 15
Jason Butterworth 93 1:16.963 8:17.263 6 4th 14
Matt Wallace 76 1:17.356 8:19.819 6 5th 13
Carly Tollenaar 40 1:17.209 8:21.868 6 6th 12
Sharn Connor 71 1:17.948 8:24.176 6 7th 11
Ron Alexander 74 1:19.512 8:32.864 6 8th 10
John Crossman 84 1:17.541 8:36.485 6 9th 9
Lee Sefton 28 1:17.488 8:39.035 6 10th 8

Race 3 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest  Lap Total Time Laps Placings Points
International            
Alex Geary 37 1:05.532 7:31.977 7 1st 30
Tony Gestro 46 1:05.752 7:32.701 7 2nd 20
Warwick Dunn 67 1:10.453 8:08.814 7 3rd 15
Les Campbell 58 1:20.861 3:59.034 3 DNF 14
Martijn Weiss 8       DNS 0
Andrew Hall 88       DNS 0
International D2            
Wayne Sproston 60 1:11.496 8:22.477 7 1st 30
National 250cc            
Chris Simmonds 39 1:09.389 7:57.905 7 1st 30
Michael Simmonds 4 1:09.594 8:02.438 7 2nd 20
National 125cc            
Ryan Grant 63 1:09.234 7:59.062 7 1st 30
Daryl Currie 47 1:09.833 8:02.306 7 2nd 20
Richard Moore 20 1:10.867 8:10.102 7 3rd 15
Dan Isaac 30 1:10.780 8:10.116 7 4th 14
Nick Isaac 22 1:10.934 8:10.221 7 5th 13
Darren Maguire 75 1:10.848 8:10.412 7 6th 12
Mathew Barton 24 1:11.115 8:15.631 7 7th 11
Matt Hansen 38 1:11.414 8:15.669 7 8th 10
Andrew Hunt 42 1:11.414 8:34.253 7 9th 9
David Cox 66 1:11.072 8:16.444 7 10th 8
Ricky Lang 41 1:14.815 8:40.050 7 11th 7
Shaun King 59 1:19.181 8:02.069 6 12th 6
Lawrence Wright 69 1:14.730 3:40.705 3 DNF 5
Cameron Dance 6 1:12.625 2:13.973 2 DNF 4
Rotax DD2            
Brent Murgatroyd 14 1:14.806 8:39.277 7 1st 30
Kevin Geard 15 1:15.944 7:34.965 6 2nd 20
Tim Wakefield 49 1:15.564 7:35.093 6 3rd 15
Chris Jensen 25 1:15.564 7:35.241 6 4th 14
Derek Tunnicliffe 82 1:18.250 7:49.277 6 5th 13
James Blair 91 1:19.866 7:56.583 6 6th 12
Glenn Dudding 54       DNS 0
Rotax Max Heavy            
Teddy Bassick 96 1:16.709 7:49.425 6 1st 30
Caleb Hartley 94 1:16.951 7:49.533 6 2nd 20
Johnny Bassick 97 1:17.921 7:57.502 6 3rd 15
Mark Ongley 27 1:17.902 7:58.267 6 4th 14
Peter Cottam 9 1:19.229 8:03.887 6 5th 13
Brent Gordon 19 1:19.354 8:05.277 6 6th 12
Terry Sage 56 1:21.257 8:16.254 6 7th 11
Craig Goffin 64       DNS 0
Rotax Max Light            
Logan Boyde 3 1:15.755 7:41.703 6 1st 30
Tony Kinsman 81 1:15.716 7:41.722 6 2nd 20
Brendon White 45 1:15.983 7:45.401 6 3rd 15
Jason Butterworth 93 1:16.056 7:48492 6 4th 14
Matt Wallace 76 1:16.754 7:49.474 6 5th 13
John Crossman 84 1:17.717 7:55.978 6 6th 12
Sharn Connor 71 1:17.637 7:56.340 6 7th 11
Carly Tollenaar 40 1:17.180 7:56.413 6 8th 10
Lee Sefton 28 1:17.211 7:56.497 6 9th 9
Ron Alexander 74 1:19.077 8:03.714 6 10th 8

Race 4 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest  Lap Total Time Laps Placings Points
International            
Alex Geary 37 1:05.031 7:43.172 7 1st 30
Tony Gestro 46 1:05.397 8:06.268 7 2nd 20
Warwick Dunn 67 1:10.606 8:28.137 7 3rd 15
Les Campbell 58       DNS 0
Martijn Weiss 8       DNS 0
Andrew Hall 88       DNS 0
International D2            
Wayne Sproston 60 1:11.358 4:58.252 4 DNF 30
National 250cc            
Chris Simmonds 39 1:09.214 8:16.558 7 1st 30
Michael Simmonds 4 1:11.209 8:33.068 7 2nd 20
National 125cc            
Ryan Grant 63 1:09.244 8:18.025 7 1st 30
Daryl Currie 47 1:09.438 8:19.310 7 2nd 20
Richard Moore 20 1:10.808 8:28.232 7 3rd 15
Dan Isaac 30 1:10.854 8:28.236 7 4th 14
Nick Isaac 22 1:10.881 8:28.280 7 5th 13
Darren Maguire 75 1:11.020 8:28.293 7 6th 12
Mathew Barton 24 1:11.867 8:33.258 7 7th 11
David Cox 66 1:11.233 8:33.414 7 8th 10
Andrew Hunt 42 1:11.890 8:34.027 7 9th 9
Matt Hansen 38 1:12.818 8:39.486 7 10th 8
Ricky Lang 41 1:14.725 8:53.286 7 11th 7
Lawrence Wright 69 1:15.046 7:47.596 6 12th 6
Shaun King 59 1:18.515 8:05.448 6 13th 5
Cameron Dance 6       DNS 0
Rotax DD2            
James Blair 91 1:14.746 8:53.267 7 1st 30
Brent Murgatroyd 14 1:14.293 8:53.342 7 2nd 20
Tim Wakefield 49 1:15.162 7:47.401 6 3rd 15
Derek Tunnicliffe 82 1:18.276 8:03.966 6 4th 14
Chris Jensen 25 1:14.538 8:05.202 6 5th 13
Kevin Geard 15 1:14.867 6:22.783 5 DNF 12
Glenn Dudding 54       DNS 0
Rotax Max Heavy            
Caleb Hartley 94 1:16.699 8:03.665 6 1st 30
Teddy Bassick 96 1:17.439 8:08.846 6 2nd 20
Johnny Bassick 97 1:18.348 8:14.905 6 3rd 15
Peter Cottam 9 1:18.123 8:16.289 6 4th 14
Brent Gordon 19 1:18.240 8:16.332 6 5th 13
Mark Ongley 27 1:18.271 8:16.407 6 6th 12
Terry Sage 56 1:20.662 8:31.170 6 7th 11
Craig Goffin 64       DNS 0
Rotax Max Light            
Logan Boyde 3 1:15.405 7:55.759 6 1st 30
Tony Kinsman 81 1:16.036 7:58.515 6 2nd 20
Brendon White 45 1:15.760 8:00.805 6 3rd 15
Jason Butterworth 93 1:15.710 8:01.438 6 4th 14
Matt Wallace 76 1:16.774 8:03.924 6 5th 13
Lee Sefton 28 1:16.758 8:07.620 6 6th 12
John Crossman 84 1:17.387 8:08.398 6 7th 11
Carly Tollenaar 40 1:17.120 8:08.872 6 8th 10
Sharn Connor 71 1:17.652 8:08.960 6 9th 9
Ron Alexander 74 1:18.012 8:17.674 6 10th 8

 

Points & Meeting Results

 

International & National Classes

 

      Points         Meeting  
Class & Driver Name Kart No. Entry Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Day Placings  Prize Money 
International                  
Tony Gestro 46 30 30 30 20 20 130 1st  $200.00
Alex Geary 37 30 13 20 30 30 123 2nd  $130.00
Warwick Dunn 67 30 20 15 15 15 95 3rd  $  70.00
Les Campbell 58 30 15 14 14 0 73 4th  
Martijn Weiss 8 30 14 13 0 0 57 5th  
Andrew Hall 88 30 0 0 0 0 30 6th  
International D2                  
Wayne Sprosten 60 30 30 30 30 30 150 1st  
National 250cc                  
Chris Simmonds 39 30 30 30 30 30 150 1st  
Michael Simmonds 4 30 20 20 20 20 110 2nd  
National 125cc                  
Ryan Grant 63 30 30 20 30 30 140 1st  $200.00
Daryl Currie 47 30 14 15 20 20 99 2nd  $130.00
Richard Moore 20 30 15 13 15 15 88 3rd  $  70.00
Cameron Dance 6 30 20 30 4 0 84 4th  
Nick Isaac 22 30 13 14 13 13 83 5th  
Dan Isaac 30 30 12 12 14 14 82 6th  
Darren Maguire 75 30 11 11 12 12 76 7th  
Mathew Barton 24 30 10 10 11 11 72 8th  
Andrew Hunt 42 30 9 9 9 9 66 9th  
Matt Hansen 38 30 8 8 10 8 64 10th  
David Cox 66 30 7 7 8 10 62 11th  
Ricky Lang 41 30 6 6 7 7 56 12th  
Lawrence Wright 69 30 5 5 5 6 51 13th  
Shaun King 59 30 4 4 6 5 49 14th  

Rotax Classes

 

      Points         Meeting  
Class & Driver Name Kart No. Entry Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Day Placings  Prize Money 
Rotax DD2                  
Brent Murgatroyd 14 30 30 30 30 20 140 1st $200.00
Kevin Geard 15 30 15 20 20 12 97 2nd Equal $100.00
James Blair 91 30 13 12 12 30 97 2nd Equal $100.00
Chris Jensen 25 30 20 15 14 13 92 4th  
Tim Wakefield 49 30 12 14 15 15 86 5th  
Derek Tunnicliffe 82 30 14 13 13 14 84 6th  
Glenn Dudding 54 30 0 0 0 0 30 7th  
Rotax Max Heavy                  
Caleb Hartley 94 30 30 30 20 30 140 1st $200.00
Teddy Bassick 96 30 20 20 30 20 120 2nd $130.00
Johnny Bassick 97 30 15 15 15 15 90 3rd $  70.00
Mark Ongley 27 30 14 14 14 12 84 4th  
Peter Cottam 9 30 12 12 13 14 81 5th  
Brent Gordon 19 30 10 13 12 13 78 6th  
Terry Sage 56 30 11 11 11 11 74 7th  
Craig Goffin 64 30 13 0 0 0 43 8th  
Rotax Max Light                  
Logan Boyde 3 30 30 30 30 30 150 1st $200.00
Tony Kinsman 81 30 20 20 20 20 110 2nd $130.00
Brendon White 45 30 15 15 15 15 90 3rd $  70.00
Jason Butterworth 93 30 14 14 14 14 86 4th  
Matt Wallace 76 30 11 13 13 13 80 5th  
Sharn Connor 71 30 13 11 11 9 74 6th Equal  
John Crossman 84 30 12 9 12 11 74 6th Equal  
Carly Tollenaar 40 30 9 12 10 10 71 8th  
Lee Sefton 28 30 10 8 9 12 69 9th  
Ron Alexander 74 30 8 10 8 8 64 10th  
Todd Jolly 13 -40   Excluded Event   -40    
 
© 2019 Kartsport Superkart Drivers Club | Site map | Search | Terms & Conditions
Powered by Rainbow Creative | 25 May 2019 | Admin