SuperKart Drivers Series Round 1 - Taupo 7th Feb 2016

 

Race 1 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest Lap On Lap Total Time Laps Placings Points
International              
Tony Gestro 46 1:29.838 2 10:36.778 7 1st 30
Andrew Hall 88 1:30.208 2 10:40.225 7 2nd 20
Ryan Urban 90 1:30.560 2 10.58:071 7 3rd 15
Martijn Weiss 8 1:33.668 5 11:02.845 7 4th 14
Warwick Dunn 67 1:34.785 3 11:09.200 7 5th 13
International D2              
Wayne Sproston 60 1:38.360 3 11:37.927 7 1st 30
Dion Hubers 34 1:38.656 2 8:30.304 5 2nd 20
National 250cc              
Nick Isaac 22 1:35.462 4 11:21.827 7 1st 30
Robert Howard 73 1:40.185 2 11:46.935 7 2nd 20
National 125cc              
Cameron Dance 6 1:35.186 6 11:17.393 7 1st 30
Darren Maguire 75 1:38.902 5 11:46.388 7 2nd 20
Dan Isaac 30 1:39.373 6 11:46.639 7 3rd 15
David Cox 66 1:37.675 6 11:47.203 7 4th 14
Ricky Lang 41 1:40.700 4 11:52.110 7 5th 13
Matt Hansen 38 1:40.463 3 11:52.280 7 6th 12
Rotax DD2              
Brent Murgatroyd 14 1:40.594 5 11:52.606 7 1st 30
Kevin Geard 15 1:42.352 5 12:14.067 7 2nd 20
Chris Jensen 25 1:44.541 5 10:35.581 6 3rd 15
Peter Wrightson 24 1:45.321 4 1:47.889 1 4th 14
Cathie Geard 82         DNS 0
Rotax Max Heavy              
Teddy Bassick 96 1:45.157 5 10:45.449 6 1st 30
Peter Cottam 9 1:46.121 4 10:49.111 6 2nd 20
Mark Ongley 27 1:46.114 5 10:49.405 6 3rd 15
Garth Lacey 68 1:47.432 2 11:02.678 6 4th 14
Brent Gordon 19 1:47.252 5 11:04.767 6 5th 13
Ian van Duyn 5 1:49.867 4 11:28.779 6 6th 12
Rotax Max Light              
Logan Boyde 3 1:42.483 5 12:10.131 7 1st 30
Tony Kinsman 81 1:43.345 1 12:14.410 7 2nd 20
Brent Symes 70 1:45.208 5 10:45.778 6 3rd 15
Sean Heffernan 11 1:45.877 4 10:51.822 6 4th 14
Lee Sefton 27 1:47.135 2 11:00.629 6 5th 13
Dennis Nicols 48 1:47.768 2 11:02.516 6 6th 12
Ron Alexander 74 1:48.493 1 11:02.582 6 7th 11
John Crossman 84 1:47.130 2 11:02.660 6 8th 10
Todd Jolly 13 1:43.163 3 11:12.083 6 9th 9
Brendon White 45 1:45.464 5 8:57.050 5 10th 8

 

Race 2 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest Lap On Lap Total Time Laps Placings Points
International              
Andrew Hall 88 1:30.978 4 10:45.519 7 1st 30
Ryan Urban 90 1:31.797 3 11:03.823 7 2nd 20
Warwick Dunn 67 1:35.465 2 11:23.620 7 3rd 15
Martijn Weiss 8 1:34.756 2 6:27.287 4 4th 14
Tony Gestro 46 1:30.775 2 4:36.167 3 5th 13
International D2              
Wayne Sproston 60 1:37.742 6 11:36.541 7 1st 30
Dion Hubers 34 1:38.865 1 1:41.131 1 2nd 20
National 250cc              
Nick Isaac 22 1:40.558 3 11:51.698 7 1st 30
Robert Howard 73 1:41.265 3 11:57.775 7 2nd 20
National 125cc              
Dan Isaac 30 1:40.408 3 11:51.206 7 1st 30
Darren Maguire 75 1:40.643 4 11:51.917 7 2nd 20
Cameron Dance 6 1:39.820 4 11:51.978 7 3rd 15
David Cox 66 1:39.653 3 11:52.838 7 4th 14
Matt Hansen 38 1:40.615 5 11:57.370 7 5th 13
Ricky Lang 41 1:42.242 3 12:04.134 7 6th 12
Rotax DD2              
Brent Murgatroyd 14 1:42.103 4 12:04.409 7 1st 30
Kevin Geard 15 1:44.168 3 12:17.503 7 2nd 20
Chris Jensen 25 1:43.744 2 12:18.013 7 3rd 15
Peter Wrightson 24 1:46.933 1 1:49.939 1 4th 14
Cathie Geard 82         DNS 0
Rotax Max Heavy              
Teddy Bassick 96 1:45.689 3 12:31.227 7 1st 30
Mark Ongley 27 1:46.366 5 10:48.587 6 2nd 20
Peter Cottam 9 1:47.735 5 10:59.096 6 3rd 15
Brent Gordon 19 1:47.725 5 10:59.268 6 4th 14
Garth Lacey 68 1:48.042 3 11:01.004 6 5th 13
Ian van Duyn 5 1:47.880 6 11:02.515 6 6th 12
Rotax Max Light              
Logan Boyde 3 1:42.128 3 12:05.261 7 1st 30
Tony Kinsman 81 1:43.392 2 12:17.731 7 2nd 20
Todd Jolly 13 1:43.844 3 12:25.452 7 3rd 15
Brent Symes 70 1:44.982 1 10:47.482 6 4th 14
Brendon White 45 1:45.195 5 10:48.557 6 5th 13
Sean Heffernan 11 1:46.293 4 10:49.315 6 6th 12
Ron Alexander 74 1:47.253 2 11:00.468 6 7th 11
Lee Sefton 27 1:47.646 5 11:00.911 6 8th 10
Dennis Nicols 48 1:48.037 4 11:02.362 6 9th 9
John Crossman 84 1:48.452 4 11:04.929 6 10th 8

 

Race 3 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest Lap On Lap Total Time Laps Placings Points
International              
Andrew Hall 88 1:32.047 4 10:50.682 7 1st 30
Ryan Urban 90 1:33.761 2 11:21.236 7 2nd 20
Warwick Dunn 67 1:35.856 7 11:22.092 7 3rd 15
Martijn Weiss 8 1:35.442 3 11:22.566 3 4th 14
Tony Gestro 46         DNS 0
International D2              
Dion Hubers 34 1:36.317 7 11:24.515 7 1st 30
Wayne Sproston 60         DNS 0
National 250cc              
Nick Isaac 22 1:37.229 3 11:33.832 7 1st 30
Robert Howard 73         DNS 0
National 125cc              
Cameron Dance 6 1:36.645 2 11:25.940 7 1st 30
David Cox 66 1:39.167 3 11:46.630 7 2nd 20
Darren Maguire 75 1:39.235 7 11:47.590 7 3rd 15
Matt Hansen 38 1:40.233 5 11:52.062 7 4th 14
Ricky Lang 41 1:40.702 4 11:56.303 7 5th 13
Dan Isaac 30 1:41.663 3 5:12.606 3 6th 12
Rotax DD2              
Brent Murgatroyd 14 1:41.363 3 12:05.031 7 1st 30
Peter Wrightson 24 1:42.115 5 12:09.039 7 2nd 20
Kevin Geard 15 1:41.965 5 12:09.277 7 3rd 15
Chris Jensen 25 1:43.893 3 12:21.294 7 4th 14
Cathie Geard 82         DNS 0
Rotax Max Heavy              
Teddy Bassick 96 1:45.259 2 12:30.389 7 1st 30
Peter Cottam 9 1:47.509 5 10:57.333 6 2nd 20
Brent Gordon 19 1:47.531 6 10:57.540 6 3rd 15
Ian van Duyn 5 1:47.277 3 10:59.643 6 4th 14
Mark Ongley 27 1:48.082 3 11:12.529 6 5th 13
Garth Lacey 68         DNS 0
Rotax Max Light              
Logan Boyde 3 1:42.216 4 12:09.526 7 1st 30
Todd Jolly 13 1:44.412 4 12:21.839 7 2nd 20
Brendon White 45 1:44.100 2 12:21.876 7 3rd 15
Tony Kinsman 81 1:44.257 3 12:21.942 7 4th 14
Brent Symes 70 1:44.430 5 12:22.141 7 5th 13
Sean Heffernan 11 1:45.732 7 12:36.008 7 6th 12
Ron Alexander 74 1:47.630 6 10:56.265 6 7th 11
Lee Sefton 27 1:47.465 3 10:58.354 6 8th 10
John Crossman 84 1:47.367 4 11:00.535 6 9th 9
Dennis Nicols 48 1:47.437 3 11:19.281 6 10th 8

 

Race 4 - Placings & Points

 

Class & Driver Name Kart No. Fastest Lap On Lap Total Time Laps Placings Points
International              
Andrew Hall 88 1:34.272 4 11:20.507 7 1st 30
Warwick Dunn 67 1:33.976 7 11:21.614 7 2nd 20
Martijn Weiss 8 1:37.363 7 11:53.063 7 3rd 15
Ryan Urban 90         DNS 0
Tony Gestro 46         DNS 0
International D2              
Dion Hubers 34 1:36.456 2 11:39.150 7 1st 30
Wayne Sproston 60         DNS 0
National 250cc              
Robert Howard 73 1:40.705 5 11:55.014 7 1st 30
Nick Isaac 22 1:52.793 1 1:157.250 1 2nd 20
National 125cc              
Cameron Dance 6 1:36.469 7 11:23.589 7 1st 30
David Cox 66 1:38.995 5 11:43.143 7 2nd 20
Darren Maguire 75 1:39.183 5 11:44.114 7 3rd 15
Matt Hansen 38 1:40.274 2 11:55.238 7 4th 14
Ricky Lang 41 1:40.552 5 11:55.525 7 5th 13
Dan Isaac 30 1:41.270 4 12:01.716 7 6th 12
Rotax DD2              
Brent Murgatroyd 14 1:40.836 4 12:01.534 7 1st 30
Chris Jensen 25 1:42.115 7 12:09.745 7 2nd 20
Kevin Geard 15 1:43.143 7 12:09.815 7 3rd 15
Peter Wrightson 24 1:42.035 2 12:11.477 7 4th 14
Cathie Geard 82         DNS 0
Rotax Max Heavy              
Teddy Bassick 96 1:46.241 4 12:33.832 7 1st 30
Peter Cottam 9 1:47.053 5 12:46.817 7 2nd 20
Mark Ongley 27 1:47.532 3 12:49.082 7 3rd 15
Brent Gordon 19 1:47.911 6 12:51.215 7 4th 14
Garth Lacey 68 1:47.783 4 12:56.358 7 5th 13
Ian van Duyn 5 1:48.642 5 12:56.531 7 6th 12
Rotax Max Light              
Logan Boyde 3 1:41.798 4 12:03.334 7 1st 30
Todd Jolly 13 1:43.201 3 12:17.122 7 2nd 20
Tony Kinsman 81 1:44.000 2 12:17.620 7 3rd 15
Brent Symes 70 1:43.241 3 12:17.813 7 4th 14
Brendon White 45 1:43.556 2 12:21.696 7 5th 13
Sean Heffernan 11 1:44.133 3 12:21.887 7 6th 12
John Crossman 84 1:47.087 5 12:45.932 7 7th 11
Lee Sefton 27 1:46.967 6 12:49.152 7 8th 10
Ron Alexander 74 1:48.068 7 12:54.462 7 9th 9
Dennis Nicols 48 1:50.084 2 11:57.588 6 10th 8

 

 

Points & Meeting Results

 

      Points         Meeting  
Class & Driver Name Kart No. Entry Race 1 Race 2 Race 3 Race 4 Day Placings Prize Money
International                  
Andrew Hall 88 30 20 30 30 30 140 1st $200.00
Warwick Dunn 67 30 13 15 15 20 93 2nd $130.00
Martijn Weiss 8 30 14 14 14 15 87 3rd $  70.00
Ryan Urban 90 30 15 20 20 0 85 4th  
Tony Gestro 46 30 30 13 0 0 73 5th  
International D2                  
Dion Hubers 34 30 20 20 30 30 130 1st  
Wayne Sproston 60 30 30 30 0 0 90 2nd  
National 250cc                  
Nick Isaac 22 30 30 30 30 20 140 1st  
Robert Howard 73 30 20 20 0 30 100 2nd  
National 125cc                  
Cameron Dance 6 30 30 15 30 30 135 1st $200.00
Darren Maguire 75 30 20 20 15 15 100 2nd $130.00
Dan Isaac 30 30 15 30 12 12 99 3rd $  70.00
David Cox 66 30 14 14 20 20 98 4th  
Matt Hansen 38 30 12 13 14 14 83 5th  
Ricky Lang 41 30 13 12 13 13 81 6th  
Rotax DD2                  
Brent Murgatroyd 14 30 30 30 30 30 150 1st $200.00
Kevin Geard 15 30 20 20 15 15 100 2nd $130.00
Chris Jensen 25 30 15 15 14 20 94 3rd $  70.00
Peter Wrightson 24 30 14 14 20 14 92 4th  
Cathie Geard 82 30 0 0 0 0 30 5th  
Rotax Max Heavy                  
Teddy Bassick 96 30 30 30 30 30 150 1st $200.00
Peter Cottam 9 30 20 15 20 20 105 2nd $130.00
Mark Ongley 27 30 15 20 13 15 93 3rd $  70.00
Brent Gordon 19 30 13 14 15 14 86 4th  
Ian van Duyn 5 30 12 12 14 12 80 5th  
Garth Lacey 68 30 14 13 0 13 70 6th  
Rotax Max Light                  
Logan Boyde 3 30 30 30 30 30 150 1st $200.00
Tony Kinsman 81 30 20 20 14 15 99 2nd $130.00
Todd Jolly 13 30 9 15 20 20 94 3rd $  70.00
Brent Symes 70 30 15 14 13 14 86 4th  
Sean Heffernan 11 30 14 12 12 12 80 5th  
Brendon White 45 30 8 13 15 13 79 6th  
Lee Sefton 27 30 13 10 10 10 73 7th  
Ron Alexander 74 30 11 11 11 9 72 8th  
John Crossman 84 30 10 8 9 11 68 9th  
Dennis Nicols 48 30 12 9 8 8 67 10th  

 

Ross Tait Rush Results

 

Driver Name Kart No. Actual Lap Time Nominated Time Differential
Brent Murgatroyd 14 1:40.594 1:40.862 00:00.268
Sean Heffernan 11 1:45.877 1:45.500 00:00.377
Mark Ongley 27 1:46.114 1:45.558 00:00.556
Ricky Lang 41 1:40.700 1:41.310 00:00.610
Lee Sefton 27 1:47.135 1:47.777 00:00.642
Matt Hansen 38 1:40.463 1:41.223 00:00.760
Teddy Bassick 96 1:45.157 1:44.350 00:00.807
Robert Howard 73 1:40.185 1:39.200 00:00.985
Nick Isaac 22 1:35.462 1:36.500 00:01.038
Cameron Dance 6 1:35.186 1:36.238 00:01.052
Kevin Geard 15 1:42.352 1:43.500 00:01.148
Ian van Duyn 5 1:49.867 1:48.690 00:01.177
Brendon White 45 1:45.464 1:46.710 00:01.246
Cathie Geard 82 2:09.749 2:08.500 00:01.249
Wayne Sproston 60 1:38.360 1:39.610 00:01.250
Martijn Weiss 8 1:33.668 1:32.200 00:01.468
David Cox 66 1:37.675 1:39.770 00:02.095
Darren Maguire 75 1:38.902 1:41.000 00:02.098
Logan Boyde 3 1:42.483 1:44.593 00:02.110
Andrew Hall 88 1:30.208 1:32.534 00:02.326
Dan Isaac 30 1:39.373 1:41.900 00:02.527
Tony Gestro 46 1:29.838 1:32.456 00:02.618
Dennis Nicols 48 1:47.768 1:51.100 00:03.332
Todd Jolly 13 1:43.163 1:46.500 00:03.337
Peter Wrightson 24 1:45.321 1:41.05 00:04.271
Dion Hubers 34 1:38.656 1:34.349 00:04.307
Warwick Dunn 67 1:34.785 1:40.000 00:05.215
Ryan Urban 90 1:30.560 0:00.000 01:30.560
Tony Kinsman 81 1:43.345 0:00.000 01:43.345
Chris Jensen 25 1:44.541 0:00.000 01:44.541
Brent Symes 70 1:45.208 0:00.000 01:45.208
Peter Cottam 9 1:46.121 0:00.000 01:46.121
John Crossman 84 1:47.130 0:00.000 01:47.130
Brent Gordon 19 1:47.252 0:00.000 01:47.252
Garth Lacey 68 1:47.432 0:00.000 01:47.432
Ron Alexander 74 1:48.493 0:00.000 01:48.493

 

 
© 2019 Kartsport Superkart Drivers Club | Site map | Search | Terms & Conditions
Powered by Rainbow Creative | 18 Nov 2019 | Admin